Anasayfa Video Galeri Foto Galeri Haber Ara Önemli Telefonlar Nöbetçi Eczaneler Künye İletisim
mudanyahabercisi.com

RUHSAT MAĞDURU ESNAFIN TEK SORUMLUSU MUDANYA BELEDİYE BAŞKANIDIRTarih 10 Haziran 2020, 14:43 Editör: Editör MUDANYA HABERCİ

RUHSAT MAĞDURU ESNAFIN TEK SORUMLUSU MUDANYA BELEDİYE BAŞKANIDIR

AK Parti Mudanya İlçe Teşkilatı Başkanı Av. İnci Söğütlü yaptığı basın açıklamasında, Mudanya İlçesi kentsel sit alanında bulunan tescilli yapılardaki (Giritli Mahallesi diye tabir edilen) bölgedeki esnafların düştüğü durumdan Mudanya Belediyesi ve Mudanya Belediye Başkanı ile teknik ekibinin ihmali sonucu olduğunu söyledi.

Söğütlü; siyasi engellemelerin olduğu söylemelerin tamamen gerçek dışı olduğunu, Olayların 2016 tarihinde bir şahıs tarafından yapılan şikayet olarak başlayıp geliştiğini, diğer esnaflara yansıyacak duruma gelmesinin, Mudanya Belediye Başkanının tamamen ilgisizliği ve takipsizliğin sonucudur sözleriyle açıklamalarda bulundu.

 

 Başkan Av. inci Söğütlü yaptığı açıklamasında; " işletme ruhsatlarının iptaline kadar gitmesi muhtemel olan süreç ile ilgili olarak bir kısım açıklamalar ve Mudanya Belediyesi’ne soracağımız birkaç soru hakkında Mudanya Ak Parti Meclis üyelerimiz ile birlikte toplanmış bulunuyoruz.

Öncelikle konunun ne zamana dayandığını ve nasıl bu günlere kadar geldiği konusunda bilgilendirme yapmak gerekliliği hasıl olmuştur.

Özellikle belirtmek gerekir ki, bu konu tamamen Yerel Belediye olan Mudanya Belediyesi’nin görev ve sorumluluk alanında olup, takibi ve sonuçlandırma işi de Mudanya Belediyesi’nin birinci derecede sorumluğundadır.

Mudanya Kentsel Sit Bölgesinde son dönemde gündeme gelen iş bu konu 06/03/2015 yılında bir vatandaşın şikayetine dayanan bir sürecin devamıdır. 

5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanununa istinaden 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planları  ilçe belediyesinin yetki ve sorumluluğundadır.

Dolayısıyla mevzu bahis olan  ;

1/1000 ölçekli Mudanya Kentsel Sit Alanı Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı Revizyonu; Mudanya Belediyesi Meclisi’nin 06.01.2017 tarihli ve 24 sayılı kararı da, Bursa Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin 24.04.2017 tarihli ve 935 sayılı kararı ile uygun bulunmuştur.

 Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi kararının ardından, Mudanya Belediyesi planın incelenmesi isteği ile, Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na  iletmiştir.

 Kamu oyuna açıkça vurgulamak isteriz ki, Bursa Büyükşehir Belediye’miz üzerine düşeni yapmıştır.

Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu;

1-08.06.2017 tarih ve 7016 sayılı karar

2-04.07.2017 tarih ve 7143 sayılı karar

3-13.01.2018 tarih ve 7515 sayılı karar

4-28.08.2019 tarih ve 9030 sayılı karar

5-24.09.2019 tarih ve 9077 sayılı karar

6-25.10.2019 tarih ve 9202 sayılı karar

İle planı incelemiş, düzeltmeler, ilave bilgi ve analizler ile inceleme taleplerini bildirmiş ve Mudanya Belediyesi tarafından hazırlanarak kurula sunulmasını istemiştir.

Mudanya Belediyesi Tarafından Kurula Sunuldımu?

Paylaştığımız bu bilgiler ışığında ; Mudanya Belediye Başkanına soruyoruz:

1-)Bu süreçte, kamu yararı adına büyük önem arz edecek olan bu uygulamalar ile ilgili olarak, 2015 yılında bu konu bir kıvılcım halinde iken, 2020 yılına kadar takip edilmeyip, Şimdi Neden Yangına Dönüştürülmesine Seyirci Kalınmıştır? Mudanya Belediyesi olarak 5 YIL içinde Neden Gerekli Özen ve Ehemmiyet Göstermemiştir?

2-)Mudanya’nın geleceğine ve turizmine olacak olan katkısı yadsınamayacak ölçüde büyük olan böyle bir plan ile ilgili Belediye Başkanı olarak, bizzatihi bir kere dahi olsa kurul toplantılarına ve Görüşmelerine Neden Katılmadınız Ve Taleplerinizi  Neden İletmediniz?

 Aynı zamanda, Mudanya’nın en önemli konularından biri olan ve bir çok Mudanyalı esnafımızı ilgilendiren  bu konularda NEDEN ilgisiz kaldınız?

3-)Yaşanan bu süreçte 29.03.2019 tarihli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nün kararı gereğince, uygulamak ile mükellef olduğunuz idari işlemleri Neden Yaklaşık 15 Ay Sonra Uygulama Gereği Duydunuz?

29.03.2019 tarihli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nün kararı, bölgedeki tüm esnafı ilgilendiren bir ruhsat iptali olmamasına rağmen, Neden Tüm Esnafı Kapsam Dahiline Alacak Şekilde Yorumlayarak, Bu Yangını Büyütüyorsunuz?

4-)Tüm bu süreç işlerken, Belediye Meclisinde Bu Konu Neden Gündeme Getirilmemiştir? Bütün Meclis Üyeleri, Neden Bu Konu Hakkında Bilgilendirilmemiştir?

Bu konu şayet meclis gündemine getirilmiş olsaydı, Mudanya Belediyesi meclis üyelerimiz ile birlikte, tartışmasız Mudanya yararına olan bu konuya katkı sunardık, şu anda da sunmaya hazırız.

5-)Yaşanan bu yaklaşık 5 yıllık süreçte, bahse konu plan ile ilgili belediye adına yetkili birimlerdeki; "personelin sürekli değişmesi; kurul tarafından istenen belgelerin geç verilmesi, zamanında kurula sunulamaması ,teknik hafızanın silinmesi bu sürecin yavaşlamasına  ne  derece etki etmiştir"?

Kaldı ki, Mudanya’mız için hayati önem arz eden bu konu ile ilgili kurul toplantılarına Belediye Başkanı hiç katılmadığı gibi, bazı önemli kurul toplantılarına da Mudanya Belediyesi’nden temsilci dahi katılmadığı görülmektedir.

6-)Mudanya İlçemiz ölçeğinde, Mudanya Kentsel Sit Alanı Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı Revizyonu uygulamasında, bu planları çözümlemiş Türkiye genelindeki diğer ilçelerin örnek uygulama şekilleri araştırıldı mı?

7-)29.03.2019 tarihinde Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nce, tarafınıza gönderilen karar yazısından sonra, bahsedilen plan sınırları içerisinde kalan herhangi bir işletmeye RUHSAT VERDİNİZ Mİ?

8-)Esnafları ilgilendiren bu konu ile ilgili Esnaf Odası Başkanı Ve İlçemizin Diğer Dinamikleri İle Herhangi Bir Temasınız ve Görüşmeniz Oldu Mu?

9-)Mudanya’da sorun üretme değil, çözüm üretme makamında olmanıza rağmen, neden ortak akılla çözüm yoluna gitmek yerine, çözüme katkı sağlayacak, birçok kurum ve kişilerden uzak duruyorsunuz ?

Sorularını sormasının ardından, "Bizler Ak Parti Mudanya İlçe teşkilatımız ve meclis üyelerimiz ile birlikte, Mudanya’daki esnaflarımızın yaşamış olduğu sıkıntılara karşı hiçbir siyasi kalıba girmeden Mudanya’mız yararına olacak her türlü katkı sunmaya hazır olduğumuzu, kamu oyuna saygılarımızla sunarız" sözleriyle açıklamasını sonlandırdı.    

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN:  |  Bu haber 9288 defa okunmuştur.

MANŞET  KATEGORİSİNDEN HABERLER

BUSKİ MUDANYA'YA YATIRIMDA HIZ KESMİYOR

BUSKİ MUDANYA'YA YATIRIMDA HIZ KESMİYOR Bursa Büyükşehir Belediyesi BUSKİ Genel Müdürlüğü, Mudanya’nın Esence Mahallesi’ne kazandırdığı İçmesuyu Paket Arıt...

TÜRK PRYSMİAN GÜVENLİ ÜRETİM BELGESİ’Nİ ALDI

TÜRK PRYSMİAN GÜVENLİ ÜRETİM BELGESİ’Nİ ALDI Türk kablo sektörünün öncü firması Türk Prysmian Kablo, Koronavirüs salgını kapsamında yarattığı sağlıklı, güvenli ...

MUDANYA AK PARTİ BAYRAMDA ÇOCUKLARI SEVİNDİRDİ

MUDANYA AK PARTİ BAYRAMDA ÇOCUKLARI SEVİNDİRDİ AK Parti Mudanya İlçe Başkanı Av. İnci Söğütlü ve yönetimi, Kurban Bayramı öncesi 60 çocuğa bayramlık hediye edere...

MUDANYA BELEDİYESİ SAHİLLERDEKİ YETKİYİ KABUL ETMEDİ

MUDANYA BELEDİYESİ SAHİLLERDEKİ YETKİYİ KABUL ETMEDİ Son dakika haberlerine göre Bursa'da CHP'li meclis üyeleri Büyükşehir Belediyesi'nden sahillerde yetkiy...

BÜYÜKŞEHİR MUDANYA'DA KARA SİNEKLE MÜCADELEYİ SÜRDÜRÜYOR

BÜYÜKŞEHİR MUDANYA'DA KARA SİNEKLE MÜCADELEYİ SÜRDÜRÜYOR Bursa Büyükşehir Belediyesi Veterinerlik Şube Müdürlüğü ekipleri kara sinekle mücadele kapsamında Mudanya’nın bir...

MUDANYA EŞKEL SAHİLLERİ ATLI JANDARMALARA EMANET

MUDANYA EŞKEL SAHİLLERİ  ATLI JANDARMALARA EMANET Bursa'nın Mudanya İlçesi Eşkel sahilleri ve yaz aylarında yoğunluğun yaşandığı diğer sahil bölgeleri, atlı jand...

BARCELONA’DAN MUDANYA’YA PEDAL ÇEVİRDİLER

BARCELONA’DAN MUDANYA’YA PEDAL ÇEVİRDİLER İspanya’nın Barcelona şehrinden Türkiye’ye gelen iki bisiklet gezgini, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin daveti üzeri...

15 TEMMUZUN 4. YILINDA VATAN HAİNLERİNE GÖZ DAĞI VERİLDİ

15 TEMMUZUN  4. YILINDA VATAN HAİNLERİNE GÖZ DAĞI VERİLDİ 15 Temmuz Demokrasi Zaferinin 4 yılı Mudanya da da çeşitli etkinliklerle kutlandı. Mudanya Kaymakamlığınca hazırl...

MUDANYA’DA SAHİLLERE ESTETİK DOKUNUŞ

MUDANYA’DA SAHİLLERE ESTETİK DOKUNUŞ Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından sahillerde düzenleme çalışmaları kesintisiz sürerken, Mudanya ve Güzelyalı s...

NÖBETÇİ ECZANE

HAVA DURUMU

Tüm fotoğraflar

  BÜYÜKŞEHİRDEN KAYGAN YOLA ANINDA MÜDAHALE
 

BÜYÜKŞEHİRDEN KAYGAN

İzlenme:1618

   
  25 YILLIK KALECİ HEYKEL VE BOYAMA SANATINA EL ATTI
 

25 YILLIK KALECİ HEY

İzlenme:1652

   
  MUDANYA AK PARTİ BAYRAMDA ÇOCUKLARI SEVİNDİRDİ
 

MUDANYA AK PARTİ BAY

İzlenme:2206

   
  KOLONU PATLAYAN 9 KATLI BİNA BOŞALTILDI
 

KOLONU PATLAYAN 9 KA

İzlenme:3404

   

Tüm videolar

  DÖNÜŞÜMÜN FİTİLİ ATEŞLENDİ
 

DÖNÜŞÜMÜN FİTİLİ ATE

İzlenme:138

   
  T2’DE İHALE TAMAM SIRA İMALATTA
 

T2’DE İHALE TAMAM SI

İzlenme:318

   
  AMELİYATLI GENCE EVİNDE REHBERLİK DESTEĞİ
 

AMELİYATLI GENCE EVİ

İzlenme:344

   
  MİKRO MEKANİĞE MAKRO DESTEK
 

MİKRO MEKANİĞE MAKRO

İzlenme:574

   

mudanyahabercisi.com
© 2015-2016. Tüm hakları saklıdır. Sitemiz, Mudanya Gazeteciler Derneği üyesidir.
İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberlerin kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır.
Yazı, haber ve yorumlardaki düşünce ve görüşler yazarını bağlar. Tüm hakları saklıdır.