Anasayfa Video Galeri Foto Galeri Haber Ara Önemli Telefonlar Nöbetçi Eczaneler Künye İletisim
mudanyahabercisi.com

MARMARABİRLİK AVANS FİYATLA ALIM YAPACAK.Tarih 12 Ekim 2019, 18:44 Editör: Editör MUDANYA HABERCİ

MARMARABİRLİK AVANS FİYATLA ALIM YAPACAK.

2019-2020 Ürün alım kampanya  öncesi Marmarabirlik’te 81 bin ton rekolte beyanı bekleniyor. Kooperatifler Koordinasyon toplantısında önemli kararlar alınırken, Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa,“Kooperatif bölgelerinde olan ürünün tamamını almamız ne fiziki ne de mali olarak mümkün değil. Bu kampanya döneminde 42 bin 500 ton ürün alımı yapılacak” dedi.

 Rekor Beyan

2019-2020 Ürün alım kampanya  öncesi Marmarabirlik’te son 10 yılın en yüksek rekolte beyanı bekleniyor. Rekolte beyan alımları  14 Ekim’de sona erecek. Kooperatif  yetki ve sorumluluğunda alımlara 21 Ekim tarihinden itibaren başlanabilecek.  11 Ekim’de Marmarabirlik Genel Müdürlük binasında Kooperatif Başkan ve Yönetim Kurulu üyelerinin katılımı ile yapılan Kooperatifler Koordinasyon toplantısında açıklamalarda  bulunan  Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, “Ortaklarımızdan gelen rekolte beyanları alım planımızdan  çok uzak. Toplamda 81 bin ton rekolte beyanı bekliyoruz” dedi.

Avans Fiyat; Tavan 12.60 TL, Taban 5.20 TL

Satışlar ve mevcut stok durumu göz önüne alınarak , ihtiyaç olan  miktar kadar ürün alacaklarını bildiren Asa; “Ortaklarımızdan gelen rekolte beyanlarının tamamının alınması ne fiziki olarak ne de mali olarak mümkün değildir. Yapılan genişletilmiş koordinasyon toplantısında  alınan karar doğrultusunda 42 bin 500 ton ürün alım planı yapılmıştır. Ortaklardan alınacak olan ürün bedellerinin %50’si peşin, ödeme takviminin geri kalanı kısmı kampanya sonunda belirlenecek. Geçtiğimiz yıl fiyatları 2019/2020 ürün alım kampanyasında avans fiyat olarak belirlendi. Buna göre ; Tavan fiyat 180 dane 12.60 TL, Taban fiyat 350 dane 5.20 TL’den avans olarak alınacak. Ayrıca 350-380 Barem arası ezmelik olarak alınacak olup, fiyatları ise  piyasa koşullarına göre belirlenecektir.”diye konuştu. Asa, “Bu riskli bir yol. Piyasa koşulları  gözlemlenecek. Artış olursa  üzerine ilave etmek çok kolay” dedi.

Alım Planı İçin Ortak Karar

Sınırsız alımın mümkün olmadığını, bu yılın hata yapılacak bir yıl olmadığına dikkat çeken  Hidamet Asa, “Sınırsız ve plansız bir alım yapılması söz konusu değildir. Son iki yılda ortaklarımızı desteklemek üzere  102 bin bin ton ürün alımı yapıldı. Bu kampanya döneminde 42 bin 500 ton ürün alım planı yapıldı. Sebebinin ise stoklarımızda geçtiğimiz yıldan orta ve ince daneli ürünün yeterince olması ve 5 TL'ye alınan ürünün bugün üretici havuzunda 3 TL’ye satılmasıdır. Marmarabirlik’in depolama kapasitesi belli, gelen rekolte beyanı belli, Birliğin  nakit imkanı da belli. Ortaklarımızın mağdur olmaması için tüm imkanlar fazlasıyla zorlanmıştır” dedi.

Kısıtlamayı Koyan Ortağımız

Ucu açık bir alım politikasının Marmarabirlik’e büyük zarar vereceğini vurgulayan Hidamet Asa sözlerini şöyle sürdürdü: “2019/2020 Ürün alım kampanyasını hem sınav hem de  fedakarlık yılı olarak görüyoruz. Mevcut rekolte beyanlarına baktığımızda, kısıtlama kaçınılmaz olmuştur. Marmarabirlik için zarar  demek, ürün alımlarında kredi kullanmak ve geçmişe geri dönmek demektir. Kısaca karanlık yarınlar demektir. 2014 yılında değişen Anasözleşme  gereğince Kooperatiflerin zarar etmesi durumunda ortakların  ek ödeme yükümlülüğü olduğunun bilinmesi gerekir”

 5 Yıllık Ortalamaya Göre Teslimat Hakkı

Göreve geldikleri 2010 yılından bu yana kota uygulaması yapılmadığının altını çizen Başkan Asa, “Ortaklarımıza bir aydan bu yana sürekli anlatıyoruz. Ne yazık ki  sonuç değişmedi.Afaki rakamlarda rekolte beyanı vererek kotayı  ortaklarımız koymaktadır. Ortakların teslimat hakkı belirlenirken, yapılacak olan uygulama  ortaklarımızın kooperatifine son 5 yılda  teslim etmiş olduğu ürün miktarına göre belirlenecektir. Kısaca önceki yıllarda ne kadar ürün verdiyseniz o kadar teslimat hakkınız olacak. Kooperatifine geçmiş yıllarda ürün teslim etmeyen ortaklarımız kısıtlamadan etkilenmiş olacak ama bunun başka bir yöntemi yoktur” diyerek sözlerini tamamladı. 

Toplantıda , Kooperatif Başkanları da hep birlikte bu zor yılın üstesinden geleceklerini ifade ettiler.   |  Bu haber 336 defa okunmuştur.

MUDANYA  KATEGORİSİNDEN HABERLER

GİRİTYALILARDAN TARANA ÇORBALI BAŞLANGIÇ

GİRİTYALILARDAN TARANA ÇORBALI BAŞLANGIÇ Mudanya Gitliler ve Yanyalılar Kültür Ve Dayanışma Derneği yeni sezon çalışmaları için dernek binasında toplanarak ...

BÜYÜKŞEHİR MUDANYA’DA ÇALIŞIYOR

BÜYÜKŞEHİR MUDANYA’DA ÇALIŞIYOR Mudanya Devlet Hastanesi tarafından park alanı genişletme çalışmaları sonrası sürüncemede kalan asfaltlama çalışmal...

GENÇLER KAYKAY PİSTİ İSTİYOR

GENÇLER KAYKAY PİSTİ İSTİYOR Mudanya Sahil Bulvarında kaykay ve paten yapabilen gençler kendilerine ait bir pist istiyorlar.

YILDIZ,”ÜRETİCİYİ MAĞDUR ETMEYECEĞİZ”

YILDIZ,”ÜRETİCİYİ MAĞDUR ETMEYECEĞİZ” Maramarabirlik’e bağlı 150 sayılı Mudanya Zeytin Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Ali Yıldız, Zeytin alım kampanyası...

ÖĞRENCİLER MAMA İSTASYONU KURDULAR

ÖĞRENCİLER MAMA İSTASYONU KURDULAR Hasanbey Sanat Merkezinde yapılan çocuk etkinliğinde, Şükrü Çavuş Sait Eroğlu ilkokulu çocuklarıyla mama istasyonu...

5. Cİ MÜBADELE ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİ

5. Cİ MÜBADELE ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİ 5. cisi düzenlen Mübadele Çalıştayında bu güne kadar konuşulmayan ele alınmayan ve anlatılmayan konular detaylı ve ...

TÜRK PRYSMİAN GÖBEKLİTEPELİLERİ AĞIRLADI

TÜRK PRYSMİAN GÖBEKLİTEPELİLERİ AĞIRLADI Göbeklitepe’ye kablolarıyla enerji veren Türk Prysmian Kablo yetkili satıcılarını Göbeklitepe’de ağırladı.

MÜTAREKE AŞKINA 14 KİLOMETRE YÜZDÜLER

MÜTAREKE AŞKINA 14 KİLOMETRE YÜZDÜLER Bursa’da yüzme havuzunda tanışıp grup olan 50’li yaşlardaki amatör 4 yüzücü 6 saatte Armutlu’dan Mudanya’ya yüzdü.

GÖNÜLLÜLER TOP TEPESİ'NEN 50 TORBA ÇÖP TOPLADI

GÖNÜLLÜLER TOP TEPESİ'NEN 50 TORBA ÇÖP TOPLADI Mudanya Toplum Gönüllüleri ekibi, ilçeyi kuşbakışı gören Top Tepesi'nde 25 kişiden oluşan çevre ve doğa gönüllü...
FARKLI BAKIŞ FARKLI BAKIŞ
11 EYLÜLDEN BERİ İNTİKAM SÜRÜYOR

NÖBETÇİ ECZANE

HAVA DURUMU

Tüm fotoğraflar

  GİRİTYALILARDAN TARANA ÇORBALI BAŞLANGIÇ
 

GİRİTYALILARDAN TARA

İzlenme:186

   
  TURAN, KENDİ ÜRETİMİ ZEYTİNYAĞINI TANITTI
 

TURAN, KENDİ ÜRETİMİ

İzlenme:38

   
  BÜYÜKŞEHİR MUDANYA’DA ÇALIŞIYOR
 

BÜYÜKŞEHİR MUDANYA’D

İzlenme:46

   
  MUDANYA’DA MUHTARLAR GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDI
 

MUDANYA’DA MUHTARLAR

İzlenme:42

   

Tüm videolar

  YILDIZ,”ÜRETİCİYİ MAĞDUR ETMEYECEĞİZ
 

YILDIZ,”ÜRETİCİYİ MA

İzlenme:42

   
  MUDANYA’DA MEME KANSERİ FARKINDALIK AYI ETKİNLİĞİ
 

MUDANYA’DA MEME KANS

İzlenme:40

   
  MÜTAREKE AŞKINA 14 KİLOMETRE YÜZDÜLER
 

MÜTAREKE AŞKINA 14 K

İzlenme:68

   
  YUMURTADAN YUMURTA ÇIKTI
 

YUMURTADAN YUMURTA Ç

İzlenme:84

   

mudanyahabercisi.com
© 2015-2016. Tüm hakları saklıdır. Sitemiz, Mudanya Gazeteciler Derneği üyesidir.
İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberlerin kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır.
Yazı, haber ve yorumlardaki düşünce ve görüşler yazarını bağlar. Tüm hakları saklıdır.